Cuma, Ocak 14, 2011

örgü sosyete patiği anlatım


Sosyete Patiklerim tığ’la (1.3 nm)12 zincir cekip ilk iki sırayı sık iğne sonraki 14 sırayı ; bir sıra ikili trabzan ,bir sıra sık iğne şeklinde ördüm. Toplam 16 sıra olunca arkasını yapmaya döndüm.

Sosyete Patiklerimbir sıra sık iğne ve bir sıra ikili trabzandan sonra 5 zincir çekip karşı tarafa batıyoruz ve ipi çektiğimiz zincirin üzerinden dolayarak geri dönüyoruz (sık iğne şeklinde de geri dönebiliriz )

sık iğne ile bir sıra örüp karşıya tekrar 5 zincir ile bağlıyoruz,geri dönüyoruz,ikili trabzan ile sırayı devam ediyoruz. Her ikili trabzanı örerken iki kenardan bir ilmek arttırıyoruz.
Sosyete PatiklerimBöylelikle patiğimizin arkasını ön tarafa sağ ve sol taraftan 7′er adet biritle bağlıyoruz. Birit zicirlerini ben 5-5-6-6-5-5-6 şeklinde yaptım. (38 nm ayak için)ilmek sayım da 26′a çıktı. İki sıra daha artmadan ördükten sonra her sırada birer ilmek keserek 10 ilmek kalana kadar kesiyoruz. Kapatıyoruz.

Sosyete Patiklerim
İpimizi topuğumuzun başladığı yerden takıyoruz ve 4 sıra ikili trabzan ,son sırayı sık iğne şeklinde örüyoruz. 17-18 zincirle ön tarafa bağlıyoruz.


Sosyete Patiklerim

ben 15 ilmek ikili zincirle bağladım. Patiğimin ön kısmının ortasından da 2 sıra ikili trabzan ile yükselti yaptım. Zincirleri bu yükseltiye tutturdum.
Sosyete Patiklerim

2 yorum:

lutfiye oruc dedi ki...

Sosyete,patigi,çok,güzel

ÖRGÜÇANTAM-Hatice yazıcı dedi ki...

Yeni adı bumuymuş:) be de sandalet patik diye biliyordum ellerinize sağlık rengi de süper.

BEBEK YELEK ŞORT ANLATIMI